Dzień Postaci z bajek

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek (International Day of Fairy Tales Characters) to święto, które przypada 5 listopada, w rocznicę urodzin Walta Disney'a(1901-1966). Jest to wspaniała inicjatywa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – bajki bowiem są świetnym pomystem do wspólnej zabawy między pokoleniami. Tego dnia w naszym żłobku odbył się bal postaci z bajek.  Dzieci przebraly się za ulubione postacie bajkowe, oraz bajkowo udekorowaly przepyszne babeczki.

Jesienne zbiory warzyw

Do naszych drzwi zapukała Pani Jesień. Lato się skończyło, dni są coraz krótsze, wieczory i ranki chłodniejsze, lecz już pachnie suchymi liśćmi. Co prawda szkoda lata i wakacji, lecz przecież jesień może być piękna! Korzystajmy z jej uroków i cieszmy oczy przepięknymi barwami. Jesień to również czas zbiorów – pysznych owoców i warzyw.  Smerfiki zajęły się zbiorem jesiennych skarbów natury. Miały okazję poznać nazwy warzyw ich kształt i kolor.Stymulowały również zmysły dotyku i węchu,które są bardzo ważne w prawidłowym rozwoju dziecka.

Zabawy sensoryczne

Rozwój sensoryczny jest bardzo ważny dla dzieci. Pozwala odczuć, porządkować, składać w jedną spójną całość i rozumieć w relacji do siebie bodźce odbierane przez zmysły z otaczającego nas świata. Nasze żłobkowe dzieci bardzo lubią jesień. Dlatego zrobiliśmy jesienną ścieżkę sensoryczną. Wykorzystaliśmy suche liście, kukurydzę, kasztany, żoledzie, orzechy. Ścieżka sensoryczna ma duże znaczenie dla stopek małych dzieci. Rozwija wrażenia dotyku, stymuluje receptory, usprawnia motorykę dużą.

UWAGA RODZICE !!!

Informujemy, że DNI ADAPTACYJNE

dla dzieci nowoprzyjetych do żłobka odbędą się

w dniu 29.08.2022r

Dzieci z rodzicami mogą przebywać w placówce

w godzinach 16.00-17.00

Zebranie organizacyjne dla rodziców wszystkich
dzieci ze żłobka odbędzie się w sierpniu.
O szczegółach będziemy informować na stronie internetowej żłobka.

Dzień Mamy

Dzień Mamy jest obchodzony prawie na całym świecie. Święto to przypomina nam, jak ważne są nasze Mamy, oraz że każdej Mamie należy się moc uścisków, buziaków i milion bukietów kwiatów za jej bezwarunkową miłość. Na świecie święto to jest obchodzone w różny sposób i w różnych terminach. W niektórych krajach Dzień Mamy jest świętem ruchomym.

Dominika Kozłowska

UWAGA RODZICE !!!

Ogłoszenie – dyżur wakacyjny

Kierownik Żłobka w Piotrkowie Kujawskim

informuje, że rodzice mają możliwość zapisu dziecka

na dyżur wakacyjny w miesiącu sierpniu 2022r.

Wniosek o przyjęcie dziecka na dyżur wakacyjny

można będzie pobrać i złożyć w Żłobku

w dniach 6-15 czerwca 2022r.

Kierownik Żłobka

Katarzyna Ulewicz

Światowy Dzień Pszczół

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii. Celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla tych owadów. Warto pamiętać, że pszczoły zapylają aż 77 proc. gatunków roślin, z których są wytwarzane produkty spożywcze roślinnego pochodzenia. Z Programu Środowiskowego ONZ (UNEP, United Nations Environment Programme) wynika, że 84 proc. z 264 gatunków roślin uprawianych w Europie wymaga zapylania przez owady, głównie pszczoły, mało tego, wyłącznie te ostatnie zapylają 90 proc. roślin nieuprawnych. Szacuje się, że w Polsce praca pszczół jest warta ponad 4 mld zł rocznie, pozyskiwanie miodu to tylko część ich działalności, gdyż zapylającą też krzewy i drzewa. W trosce o te pożyteczne owady leśnicy prowadzą wiele działań. Każdego roku wysiewają łąki kwietne, sądzą drzewa miododajne, czy zawieszają kłody bartne w lasach.

Źródło Internet

Dzień Flagi

Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm w 2004 r. Celem święta jest promowanie szacunku do flagi oraz propagowanie wiedzy o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. W tym dniu Polacy z dumą wywieszają flagi w domach i instytucjach państwowych. 2 maja obchodzimy także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Dzieci w Żłobku również własnoręcznie wykleiły flagi.

Wiosna, wiosna.........

Pierwsze oznaki wiosny to kwiaty wyłaniające się spod śniegu oraz cieplejsze promienie słońca. To ono sprawia, że rośliny budzą się z zimowego letargu, a ptaki wracają do nas z ciepłych krajów. Podpowiadamy, gdzie wypatrywać oznak wiosny i jakie rośliny oraz zwierzęta zwiastują, że idzie wiosna. Tego dnia również obchodzimy Dzień Kolorowej Skarpetki.

Domimika Kozłowska

Święta Wielkanocne

Wielkanoc to najstarsze chrześcijańskie święto. Jego data jest ruchoma, gdyż obchodzi się je w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca (zazwyczaj wypada ona między 22 marca, a 25 kwietnia). Dla katolików Wielka Niedziela jest świętem najważniejszym. Upamiętnia Dzień Zmartwychwstania Pańskiego. Święta Wielkiej Nocy są tradycyjnie czasem radości oraz zabaw na świeżym, wiosennym powietrzu. Radując się żegnano długi, bo aż czterdziestodniowy post i świętowano Zmartwychwstanie Chrystusa. Szczęściu towarzyszyło obżarstwo i biesiadowanie z najbliższymi. I tak do dnia dzisiejszego polskie, świąteczne stoły uginają się od różnorakich specjałów.