Dzień Kobiet

Dzień Kobiet w żłobku był fantastyczną okazją, by nauczyć dzieci doceniania kobiet, a także wręczania najbliższym upominków. Dzieci miały możliwość nauczyć się jak dzielić się z innymi i że nawet życzenia czy miły gest są już w istocie doskonałym podarunkiem. Był to też czas znakomitej zabawy. W Dniu Kobiet życzymy wszystkim kobietom, tym małym i  dużym dużo szczęścia,radości, uśmiechu,mnóstwo wiary,wytrwałości,siły, samych przyjemnych i słonecznych dni ????

Już karnawał włożył maskę.

Drzwi otworzył z hukiem z trzaskiem!

Wpadł jak wicher do pokoju. W czym ?

W karnawałowym stroju - Cześć.

Przybiegłem w odwiedziny.

Mam wstążeczki i cekiny,

nut wesołych dwie kieszenie

I do tańca zaproszenie.

Dokarmiamy ptaki zimą

W okresie zimowym bardzo trudno ptaszkom znaleźć pożywienie, dlatego nasze Smerfiki postanowiły zadbać o to,aby ptaki miały co jeść. Zanim jednak przystąpiły do działania, dowiedziały się jak mądrze dokarmiać ptaki zimą, aby nieświadomie nie wyrządzić im krzywdy. Wiedzą, że lepszy już jest głód niż zepsute jedzenie, albo odpadki z obiadu! Następnie dzieci z pomocą cioć zabrały się za wykonanie ekologicznych karmników dla ptaków. Rolki od papieru toaletowego, które wcześniej były grubo posmarowane tłuszcz dzieci obsypały różnymi nasionami.Tak pięknie wykonane karmniki zawisły przed oknem naszej sali. Umożliwiło to dzieciom bezpośrednią obserwację skrzydlatych przyjaciół. Przygotowanie ptasich smakołyków to dobre ćwiczenie motoryki małej i pobudzanie zmysłu dotyku poprzez sensoryczne doznania. Dokarmiając ptaki dzieci uświadamiają sobie, że bez ich pomocy wiele ptaków mogłoby nie przeżyć trudnych zimowych warunków. Takie zajęcia uwrażliwiają dzieci na piękno przyrody,pobudzają zainteresowanie ptakami.Dzięki naszemu dokarmianiu,ptaszki mają szansę przetrwać najgroźniejszą zimę,a wiosną w podziękowaniu pięknie nam zaśpiewać.

Rekrutacja 2023/2024

Już wkrótce rusza rekrutacja dzieci do żłobka na rok szkolny 2023/2024.

Poniżej udostępniam Państwu Zarządzenie Kierownika Żłobka w Piotrkowie  Kujawskim w sprawie ustalenia zasad  postepowania rekrutacyjnego .

Zarzadzenie nr 1/2023 Kierownika Żłobka w Piotrkowie Kujawskim

Wnioski wraz z załącznikami będzie można pobrać od 9 lutego 2023r. ze strony internetowej żłobka   oraz w sekretariacie.

Harmonogram rekrutacji do żłobka.pdf

Kierownik Żłobka

Katarzyna Ulewicz

Życzymy nadziei, własnego skrawka nieba,

zadumy nad płomieniem świecy,

filiżanki dobrej, pachnącej kawy,

odpoczynku, zwolnienia oddechu,

nabrania dystansu do tego co wokół,

chwil roziskrzonych kolędą, śmiechem i wspomnieniami.

Wesołych Świąt  i Spokojnego Nowego Roku.

Społeczność Żłobka

Pieczenie świątecznych pierniczków

.

Mikołajki

Mikołajki to idealna okazja, by zrobić komuś niespodziankę!                               W przeciwieństwie do świąt Bożego Narodzenia, prezenty na 6 grudnia wręczamy zazwyczaj z zaskoczenia. Czasami jednak nasi najbliżsi są zbyt daleko, abyśmy mogli obdarować ich podarunkiem. Wtedy z pomocą przychodzą życzenia, którymi także możemy wywołać uśmiech na twarzy.

Ile siły w Mikołaju,

Ile śniegu w jego kraju,

Ile gwiazd na ciemnym niebie,

Tyle życzeń dziś dla Ciebie!

Monika Zientara-Wik
                                                                                                                                                                                                                                               Źródło Internet

Andrzejki

Andrzejki, czyli tradycyjny wieczór wróżb celebrowany jest w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Dla katolików jest to też ostatnia okazja, żeby zorganizować zabawę przed zbliżającym się okresem adwentu. Przez lata wokół tego dnia narodziło się wiele tradycji. W naszym żłobku również odbyła się zabawa andrzejkowa z wrozbami. Dzieci laly wosk, układały buty, wróźyly z kart.

Monika Zientara -Wika

Obchody Dnia Pluszowego Misia

Dzień Pluszowego Misia obchodzimy 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Sam pluszak jest symbolem dobra, miłości, ciepła, łagodności i opiekuńczości, czyli tego, czego jako ludzie bardzo pragniemy. Mimo coraz nowocześniejszych i atrakcyjnych zabawek moda na misie nie przemija.Tego dnia każde dziecko przyszło do żłobka ze swoim pluszowym przyjacielem z którym zabaw nie było końca. Jedną z zabaw dzisiejszego święta było karmienie misia miodem do syta???? Następnie dzieci uczestniczyły w zabawie p.t."Gdzie jesteś misiu".Maluszki szukały misi, które były pochowane w różnych miejscach naszej sali. Na koniec wszystkie dzieci w nagrodę za wspaniałą zabawę dostały pamiątkowy medal i ciasto w kształcie misia..

Poznajemy i kultywujemy ludową tradycję kiszenia kapusty

Dnia 16.11.2022r. nasze Smerfiki brały udział w zajęciach kiszenia kapusty. W pierwszej części zajęć żłobkowicze zapoznały się z walorami smakowymi i zdrowotnymi popularnego polskiego przysmaku, jakim jest niewątpliwie kiszona kapusta. Dzieci miały okazję  poznać kapustę wszystkimi zmysłami (wzrok, smak, zapach, dotyk) i dowiedzieć się, jak dawniej przygotowywano zapasy na zimę. W drugiej części zajęć z naszą małą pomocną ???? dzieci przygotowały kapustę do kiszenia. Poszatkowaną kapustę i startą marchewkę wrzuciły do przygotowanego w tym celu słoika i każdą warstwę posypywały solą. Należy wspomnieć, że nie zapominały o jej dokładnym ugnieceniu w słoiku tak, aż kapusta puściła sok. Mamy nadzieję, że ukiszona przez nas kapusta będzie równie dobra,jak kapusta naszych babć.