Żłobek w Piotrkowie Kujawskim

Aktualności

 
 
Witamy na stronie naszego żłobka!
Nadchodzi jesień
 Zbieramy kasztany, robimy w nich dziurki,
a wtedy je można nawlekać na sznurki.
Tak robi się lejce, naszyjnik z korali.
Kasztany, kasztany będziemy zbierali.
......
 
 
Już niedługo za oknem znów pojawi się jedna z najpiękniejszych pór roku jesień, która przywita Nas kolorowymi liśćmi i ciepłymi promieniami słońca. Do Naszego Żłobka już zawitała przynosząc swoje dary: kasztany, żołędzie, jarzębinę, dynię, kukurydzę, orzechy, szyszki....Smerfiki z zaciekawieniem oglądały skarby pobudzając zmysły wzroku, węchu i dotyku robiąc z nich przepiękny jesienny bukiet.
 
 

Monika Zientara- Wika

 
 

         Adaptacja dziecka w żłobku jest procesem związanym z przyzwyczajaniem się do nowego środowiska i otoczenia. Pogodzeniem z rozłąką z rodzicami, nabraniem gotowości emocjonalnej i psychicznej do przetrwania tej rozłąki. Proces ten dotyczy wszystkich dzieci, jest przejściowy, trwa od dwóch tygodni do miesiąca.W obecnej sytuacij wszyscy musimy zachować wszelkie obowiązujące zasady bezpieczeństwa w celu uniemożliwienia zakarzenia się koronawirusem.

Przebieg adaptacij zależny jest od kilku czynników:

• z kim przebywało dziecko przed zapisaniem do żłobka? • jak silna emocjonalna wieź łączy dziecko z rodzicami?

• czy przed żłobkiem miało kontakt z rówieśnikami i jak intensywny?

• czy zostawało pod opieką osób trzecich?

         Adaptację przechodzą także rodzice, którzy muszą pogodzić się z sytuacją oddania własnego dziecka pod opiekę obcych osób, pokonać własne poczucie winy, niechęć, niepokój, strach. Potrzebują czasu zanim przestaną myśleć jak radzi sobie ich maleństwo, czy niczego mu nie brakuje, czy ma zaspakajane wszystkie potrzeby. Emocje odczuwane przez rodziców są kluczowym aspektem przebiegu adaptacji u dziecka. Rodzic powinien mieć nastawienie pozytywne, przyjazne, wspierać dziecko w trudnych dla niego chwilach. Dawać poczucie bezpieczeństwa i pewność, że decyzja zapisania dziecka do żłobka jest słuszna. Podczas pierwszych dni pobytu, rodzice odczuwają niepokój, niepewność, rozżalenie, strach, lęk, są to zupełnie normalne reakcje. Trzeba jednak pamiętać, że dzieci doskonale wyczuwają nastroje własnych rodziców, kiedy oni są niepewni, niespokojni, dzieciom trudniej pogodzić się z rozłąką i przystosować do nowej sytuacji. Pobyt dziecka w żłobku jest dla niego bardzo silnym przeżyciem, radykalnym zmianom ulega dotychczasowe funkcjonowanie w środowisku rodzinnym. Potrzeba czasu na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji, odmiennego niż dotychczas harmonogramu dnia, współpracy w grupie rówieśniczej, spożywania wspólnych posiłków, leżakowania, hałasu, szumu, różnorodności zabaw. Zanim maluch pokona lęk i przyzwyczai się do planu dnia, jego naturalną reakcją jest płacz. Mały człowiek, zwłaszcza, gdy jeszcze nie potrafi mówić, ma prawo płakać. W ten sposób komunikuje się z nami. Płaczem opowiada o swoich potrzebach, o napięciu, jakiego doświadcza, o swoich odczuciach. By dać znać innym wokół co czuje, jakie emocje mu towarzyszą. To co musimy w tej sytuacji zrobić to pozwolić mu płakać i być dla niego wsparciem – jest to jedyny naturalny sposób, w jaki dziecko pozbywa się nagromadzonych wewnątrz emocji i napięć. Najważniejszym aspektem pomyślnego przejścia adaptacji jest zaufanie do placówki oraz opiekunów. Słuchanie porad i współpraca między personelem a rodzicami. Zaufanie, dobre zdanie oraz pewność podjęcia dobrej decyzji są kluczem do prawidłowej adaptacji dziecka do żłobka. Wasze dziecko przychodzi do żłobka i po raz pierwszy rozstaje się z ukochaną mamą, inną bliską osobą, ze znanymi pomieszczeniami, zabawkami, rytmem dnia. Maluch wchodzi w nowe otoczenie, pełne nieznanych osób, zabawek, sprzętów. Wywołuje to w nim zarówno zaciekawienie, zdziwienie, jak też budzi lęk i niewątpliwie jest dla niego trudnym doświadczeniem. W dziecku zostaje zachwiane poczucie bezpieczeństwa.

Aby ułatwić proces adaptacij zachęcamy,aby stosować się do naszych zaleceń:

1. W początkowym okresie adaptacji odbierajcie dziecko wcześniej. Dziecko w wieku żłobkowym nie ma jeszcze poczucia czasu i okres przebywania poza domem wydaje mu się bardzo długi.

2. Nie przeciągajcie pożegnania, pocałujcie dziecko i wyjdźcie, przekazując maluszka opiekunowi. Przy pożegnaniach z nim bądźcie konsekwentni, uśmiechnięci i spokojni.

3. Nie zabierajcie dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu. Jeśli zrobicie to choć raz, będzie wiedziało, że łzami można wszystko załatwić. Bądźcie gotowi na trudne rozstania w pierwszych dniach, a nawet tygodniach, na płacz i odmowę wyjścia z domu. Nie okazujcie negatywnych emocji: nie płaczcie, nie wracajcie pod drzwi, gdy słyszycie, że Wasza pociecha płacze. Takie zachowania u dziecka są zupełnie normalne! Kiedy jednak dziecko zobaczy, że rodzic czuje się niepewnie, pozostawiając go w żłobku, będzie miało wrażenie, że dzieje się coś złego, a to spotęguje jego stres.

4. Nie obiecujcie: “jeśli pójdziesz do żłobka, to coś dostaniesz”. Kiedy będziecie odbierać dziecko, możecie dać mu maleńki prezent, ale nie może to być forma przekupywania, lecz raczej nagrody. Niech codzienną nagrodą za „grzeczne” pożegnanie będzie wspólna zabawa z dzieckiem.

5. Starajcie się określać w miarę dokładnie, kiedy przyjdziesz po dziecko. Nie mówcie więc: „Przyjdę, kiedy skończę pracę”, ponieważ dziecko nie wie, o której godzinie rodzic kończy pracę. Lepiej powiedzieć: „Odbiorę Cię ze żłobka po obiedzie / po podwieczorku”. Najważniejsze jest to, by DOTRZYMYWAĆ SŁOWA, inaczej dziecko będzie czuło się nieszczęśliwe.

6. Kontrolujcie, co mówicie. Zamiast: „Już możemy wracać do domu”, powiedzcie: „ Teraz możemy iść do domu”. To niby niewielka różnica, a jednak pierwsze zdanie ma negatywny wydźwięk. Nie straszcie dziecka żłobkiem, bo będzie się bało. Budujcie w domu pozytywny obraz żłobka.

7. Nie wymuszajcie na dziecku, żeby zaraz po przyjściu do domu opowiedziało (dziecko,które potrafi mówić) co działo się w żłobku – to powoduje niepotrzebny stres. Dajcie dziecku i sobie czas na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji. Kiedy odpocznie, porozmawiaj z nim o placówce, ale nie zmuszajcie do mówienia.

8. Tłumaczcie dziecku, że reguły obowiązujące w żłobku są dobre. Dzieci lubią, gdy ich świat jest uporządkowany i ma swoją harmonię. Brak egzekwowania zasad i wymogów ze strony opiekuna może sprawić, że maluch odczuje chaos, a to spowoduje brak poczucia stabilizacji i bezpieczeństwa w nowym miejscu. Wdrażajcie dziecko do przestrzegania umów i zasad.

9. Przyzwyczajajcie dziecko w domu do samoobsługi. Pozwólcie mu samemu załatwiać potrzeby fizjologiczne, myć ręce i ubierać się. Dajcie dziecku wygodny strój, który może pobrudzić.

10. Wszystkie wątpliwości lub pytania kierujcie do opiekuna. Na pewno uzyskacie pomoc i osiągniecie porozumienie.

          Jeśli tylko będziecie Państwo trzymać się tych reguł, proces adaptacji nie powinien trwać dłużej niż kilka tygodni. I potem jedyne, co zobaczycie, to radosne dziecko, które szybko daje buziaka, bo koniecznie musi już biec do swoich kolegów. Adaptacja – razem czy osobno? Wspólne z rodzicami lub samodzielne uczęszczanie do placówki – które będzie lepsze? Pierwszy sposób powinien mieć charakter przejściowy, ponieważ obecność bliskiej osoby ogranicza i wydłuża niepotrzebnie proces adaptacji, a większość maluchów naprawdę dobrze znosi rozłąkę, w dodatku w początkowych dniach na bardzo krótki czas. Jednak niektóre dzieci mogą czuć się pewniej, kiedy poznają nowe otoczenie i nowe ciocie w towarzystwie bliskich osób. Z kolei adaptacja dziecka bez rodzica pozwala na szybsze poznanie i odnalezienie się w nowym miejscu, w którym docelowo i tak nie będzie przy nim rodzica. Taka adaptacja przebiega stopniowo. Ustala się z góry czas, na jaki dziecko pozostaje bez rodzica. Może to być na początek 30 minut, a następnie ten czas się wydłuża w zależności od potrzeb. Bardzo często dziecko zaaferowane nowym zabawkami nawet nie zauważa, że mamy lub taty nie ma przy nim. W porozumieniu z opiekunami należy uzgodnić, która metoda będzie najkorzystniejsza dla konkretnego dziecka.

Opracowano na podstawie źródeł internetowych

Agnieszka Wojciechowska

DRODZY RODZICE

 

Listy dzieci na rok szkolny 2021/2022 zamieszczone są na drzwiach wejściowych do żłobka.

Zajęcia  adaptacyjne odbędą się w piątek 27 sierpnia br. o godzinie 17.00 w ogrodzie przedszkolnym.

ZEBRANIE INFORMACYJNE Z KIEROWNIKIEM
I OPIEKUNAMI ŻŁOBKA DLA WSZYSTKICH RODZICÓW ODBĘDZIE SIĘ WE WTOREK 24  SIERPNIA O GODZINIE 16.00

Serdecznie zapraszam 

Katarzyna Ulewicz

Kierownik żłobka

 

Kochane Dzieci!
 

Szybko minął nam ten rok…
Zaczyna się najpiękniejsza pora  – wakacje…

To czas letnich kąpieli, słońca,
długich spacerów i ciekawych przygód.

Życzymy Wam, by wakacje były bezpieczne,
pełne wrażeń, nowych kolegów,
miejsc i zabaw.

A gdy już odpoczniecie – wracajcie do żłobka roześmiane i opalone. Będziemy na Was czekać…
 

Drodzy Rodzice!
 

Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony rok i życzymy,

byście w tych letnich, wakacyjnych miesiącach znaleźli chwilę na rodzinny wypoczynek,

na ulubioną aktywność, na realizowanie marzeń.

Niech wakacje będą dla Was bezpieczne.
 

Kierownik żłobka i Wasze Panie

 

Pożegnania nadszedł czas.......
Wszystko się kiedyś zaczyna i wszystko sie kiedyś kończy....
 
Pożegnanie to czas niezwykły i niezapomniany zarówno dla dzieci, rodziców a także dla Pani Kierownik, opiekunek i wszystkich pracowników żłobka. 23 czerwca w środę miało miejsce pożegnanie naszych najstarszych Żłobkowiczów, którzy od września opuszczą nas i pójdą do przedszkola. Ten dzień był wyjatkowy, dzieje się tak dlatego, bo wszystko co pierwsze i ważne przeżywa się najgłebiej własnie w wieku dzieciństwa. Dziękujemy wszystkim rodzicom i dzieciom- dzisiejszym absolwentom, za wspólnie spędzone chwile, za Wasz uśmiech i radość jaką wnosiliście codzienną swą obecnością. Wszystkim trzylatkom życzymy wszelkiej pomyślności oraz powodzenia w przedszkolu!!!
 
                                                                                                                                                                                            Agnieszka Wojciechowska
Dzień Ojca

              Dzień Ojca to wyjątkowe święto, które obchodzone jest nie tylko w Polsce, ale również w wielu innych krajach na świecie. Mimo, że w różnych częściach świata ten dzień ma inne miejsce w kalendarzu, to wszędzie celebruje się go podobnie. Dzieci, zarówno młodsze, jak i nawet te dorosłe, składają życzenia swoim ojcom i dziękują za trud wychowania. Nasze Smerfiki przyozdobiły własnoręcznie krawaty, dla swoich tatusiów?????????????

 

Monika Zientara- Wika

Dzień Dziecka

               W dniu 14.06.21r.obchodziliśmy w Naszym Żłobku długo oczekiwany Dzień Dziecka ???? Dzieci zjadły pyszny poczęstunek,dostały upominki a następnie bawiły się na świeżym powietrzu.Dzieci rozwijały wrażliwość estetyczną oraz indywidualne zdolności twórcze i pobudzały kreatywność.Efektem tej twórczej pracy było przepiękne dzieło sztuki które namalowały Nasze Smerfiki ???? ???????? Dzieci czerpały przyjemność z tworzenia i radość z uzyskanego efektu. Życzymy Wszystkim Dzieciom,tym małym i tym dużym,żeby nigdy nie zatraciły dziecka w sobie!

Agnieszka Wojciechowska

Najpiękniejsze słowo świata.......

         Dzień Matki to wyjątkowe święto, które obchodzone jest nie tylko w Polsce, ale także w wielu innych krajach na świecie. Wówczas składamy naszym mamom życzenia, dziękujemy za trud włożony w wychowanie oraz wręczamy im upominki. Nasze Smerfiki , również zrobiły upominki dla swoich mam.???

Monika Zientara- Wika

Dyżur wakacyjny

Rodzice pracujący, którzy chcą skorzystać z usług opiekuńczych
w żłobku w miesiącu sierpniu br., proszeni są o składanie wniosków
w terminie od 21 do 25 czerwca 2021r.

Przed wypełnieniem wniosku prosimy o zapoznanie się z regulaminem
i głównymi zasadami pobytu dziecka w żłobku.

Wnioski dostępne są na stronie internetowej żłobka oraz w żłobku.
Wypełnione wnioski można wrzucić do skrzynki pocztowej przy wejściu głównym przedszkola.

Podczas pełnienia dyżuru wakacyjnego placówka funkcjonuje zgodnie
z obowiązującą procedurą bezpieczeństwa w związku z umożliwieniem zajęć opiekuńczych w czasie pandemii COVID-19.

 

Druki do pobrania

Wnioski o przyjęcie na dyżur wakacyjny

Regulamin dyżuru wakacyjnego

 

                                                                           Kierownik żłobka- Katarzyna Ulewicz

Życzenia

Drogie Dzieci!

Z okazji Dnia Dziecka życzymy Wam

Radości w każdej sekundzie,

Uśmiechu w każdej minucie,

Pogody w każdej godzinie,

Szczęścia przez całe życie.

 

                 Kierownik i pracownicy żłobka.